Szukaj
Close this search box.

O brydżu

Brydż sportowy (porównawczy)

Brydż jest ekscytującą grą! Uczy logiki, a także poprawia koncentrację i pamięć. Brydż jest wymagający, stymulujący i jednocześnie jest także wspaniałą zabawą.

O brydżu należy powiedzieć, że nie tyle jest grą karcianą, ile grą logiczną z użyciem kart. Brydż jest jedyną grą w karty, dla której organizuje się zawody sportowe i wyklucza wpływ szczęścia na osiągane rezultaty podczas rywalizacji.

Podstawową różnicą między brydżem sportowym (wymiennie nazywanym porównawczym), a towarzyskim jest to, iż zagranych kart nie zbiera się ze stołu, a jedynie odkłada przed sobą, aby po zakończonym rozdaniu odłożyć swoje karty w odpowiednie przegródki w pudełku i przekazać graczom na innym stole, którzy rozegrają to samo rozdanie z zachowaniem takiego samego układu kart. O wyniku rywalizacji nie decyduje zatem szczęśliwy przydział kart, a skuteczność z jaką gracze potrafią je wykorzystać. Wyniki są bowiem porównywane pomiędzy wszystkimi zawodnikami biorącymi udział w danej rywalizacji. Szczęście ma niewielki wpływ na wyniki i dotyczy jedynie tego, że w danym rozdaniu możemy trafić na przeciwnika w lepszej lub gorszej dyspozycji.

O powodzeniu w rywalizacji decyduje przede wszystkim dobra współpraca w parze. Stąd też nazwa „bridge”, czyli z angielskiego „most”, co ilustruje porozumienie pomiędzy partnerami współpracującymi wzajemnie podczas całej gry. W brydżu istnieje specjalny zapis międzynarodowy, który umożliwia ilościowe określenie uzyskanego wyniku, czyli porównanie osiągniętych rezultatów pomiędzy zawodnikami.

Cytując słowa Kazimierza Dominiaka, członka Zarządu Pomorskiego Związku Brydża Sportowego:

Połączyło nas zamiłowanie do brydża. Jedni grają w brydża wyłącznie rekreacyjnie, bo lubią w ten sposób spędzać czas, dla innych jest to wysoko kwalifikowany sport wyczynowy. Oddzielenie świata brydża wyczynowego od rekreacyjnego nie jest możliwe i byłoby to wręcz niekorzystne dla rozwoju dyscypliny sportowej. Kontakt przy stole brydżowym z zawodnikami o wysokich umiejętnościach jest najlepszym źródłem wiedzy i doskonalenia zawodników mniej rutynowanych i początkujących, których część ma dzięki temu szansę dołączenia do najlepszych.

Rozwój naszej dyscypliny nie dokonuje się sam i to od nas, bez względu na poziom gry, zależy jak dynamicznie będzie on przebiegał. Od naszej postawy będzie zależało, czy rosnąć będą szeregi zniechęconych i sfrustrowanych, a sale gry będą świecić pustką, czy przeciwnie, graczy będzie przybywać, średni poziom gry podwyższać, a przynależność do PZBS będzie powodem do dumy.

Zasady zachowania się podczas imprezy brydżowej

Regulamin zawodów brydża sportowego PZBS

Zasady alertowania