Wyniki na żywo

Szukaj
Close this search box.
cards-4423542_1920

Analiza rozdania: Morasko, 6 października

Bardzo interesujące rozdanie, w którym po dwustronnej licytacji niektóre pary próbowały zagrać szlemika.

Rozdanie 3; NS przed, rozdawał S

3

632
KQ10986
72
64
J1075 A8
A3 J
K1094 A653
A93 KQ10852
KQ94
7542
QJ8
J7

Do wyboru były dwa szlemiki – treflowy na dziewięciu atutach oraz karowy na ośmiu, lecz rozłożonych cztery do czterech. Szlemik w tak rozłożony kolor niemal zawsze generuje dodatkową lewę przebitkową w przeciwieństwie do rozkładu 5-3 czy 6-3 gdzie, aby taką lewę zyskać, trzeba wykonać przebitkę krótszym fragmentem atutów.

Dlatego na szlemika karowego lew było 12, a treflowego 11. Szlemika karowego należało obłożyć, a treflowego nie wypuścić. Bardzo pechowo dla obrońców rozłożone były mariaże w starszych kolorach. Po otwarciu karo z czwórki grano z ręki W i na wiście był posiadacz mariaża kier. Ten wist w niczym nie mógł zaszkodzić. Gramy dwa razy karo i wszystkie piki wylatują na trefle. Do oddania tylko lewa karowa. Obkładał wist pikowy. Jeśli grano trefle z ręki E, to posiadacz mariaża pikowego czuł nieodpartą chęć posłania go w bój, zwłaszcza wiedząc o posiadaniu na swojej linii 10 kierów. Z uwagi na rozkład pików ten wist wypuszczał lewę dwunastą. Teraz przegrywające kara można było wyrzucić na ♠W10.

O prawdziwym pechu mogą mówić ci którzy grali w trefle z ręki W. Po K   znikąd pomocy. W tym rozdaniu warto było karo z czwórki otwierać.

Link do wyników tego rozdania:

Rozdanie 3 – wyniki

 

Niepozorne rozdanie, ale z ciekawym motywem – „zrób to sam”:

Rozdanie 4; obie po, rozdawał W

4

7632
J
972
KQJ83
KJ54 AQ9
A632 Q1097
43 AKJ52
964 5
108
K854
Q108
A1072

Bronimy z pozycji S 4 rozgrywanych przez W. Wist K♣. Singiel w stole więc pozycja jest ewidentnie lawintalowa. My przede wszystkim nie chcemy, aby partner wyszedł w pika. Nasza 8  stwarza nadzieję na lewę. Jak przekonać  partnera, aby powtórzył trefla? Środkowy trefl ? No dobrze, ale czy mamy pewność właściwej interpretacji treflowej siódemki ? To może mały trefl? Przecież wyjście w karo jest kompletnie bez sensu. Pewnie tak. Czy macie tę pozycję wistową omówioną z partnerem ?

Ewa nie miała, ale załatwiła to sama. Przejęła A i odwróciła w trefla. To skomplikowało rozgrywkę, a rozgrywająca nie stanęła na wysokości zadania ( po takiej akcji należało Ewę mocno podejrzewać o opozycje w atutach ) i kontrakt zakończył się wpadką.

Banalne ? Gra w brydża polega na wykonywaniu banalnych zagrań. Turnieje wygrywa się impasując i licząc do trzynastu, a skomplikowane przymusy są po to, aby po sukcesie ich opisem zamęczać znajomych. Ktoś może powiedzieć, że w przypadku W9x u rozgrywającego akcja skończyłaby się kompletną klapą. Ale jak się jest w formie, to partner zawsze ma to co trzeba. A Ewa była wygrywając z wynikiem 68,6%.

Link do wyników tego rozdania:

Rozdanie 4 – wyniki

 

Autor: Marcin Woźniak

Wkrótce

Stałe

Archiwum

Archiwa