Wyniki na żywo

Szukaj
Close this search box.

Terapeutyczna wartość brydża

Nieustanny proces zmieniającego się wokół nas otoczenia generuje różnorodne problemy. Istotnym powodem tych problemów jest prędkość, z jaką dokonują się zmiany. Wiadomości dostarczane niegdyś przez pieszych posłańców, potem przez posłańca na koniu, później przez telegraf teraz rozchodzą się błyskawicznie po całym świecie za pośrednictwem Internetu. Ludzie przemieszczali się pieszo, konno, samochodami. Większe odległości pokonywali łodzią lub pociągiem, a teraz samolotem. Maszyny biznesowe wykonują obliczenia, wprowadzają i korygują dane, drukują i kopiują z coraz większą prędkością. Prawie wszystko zostało dziś przyspieszone tak bardzo w porównaniu z wcześniejszymi czasami, a wzrost nastąpił tak szybko, że większości ludzi trudno jest się zrelaksować.

Niewielu ludzi uwikłanych w świat, który porusza się w tempie, na które nie zostali przygotowani, nie potrafi  zapomnieć o swoich troskach i problemach. Wydają się one zbyt pilne, zbyt naglące, zbyt ważne. Aby uniknąć negatywnych skutków ciągłego życia w stresie, konieczne jest znalezienie alternatywnych zajęć, które w pełni zajmą umysł. Zwykłe zajęcia, którym brakuje intelektualnego wyzwania, nie spełnią swojej roli – nie dostarczą bodźca potrzebnego do przeniesienia świadomości w inne miejsce. Ci, którzy nie potrafią znaleźć zadowalających sposobów na oderwanie się od zwykłego stanu napięcia psychicznego, mogą być zmuszeni do szukania schronienia w niebezpiecznych alternatywach, takich jak środki nasenne, czy używki.

Jaka forma aktywności może bezpiecznie służyć jako terapia dla trudów współczesnego życia? Musi to być coś, co jest na tyle ekscytujące i intrygujące, że wyrzuca z głowy zwykłe problemy. Musi skupiać uwagę. Musi być całkowicie wciągające. Jeśli uda ci się znaleźć takie zajęcie, będziesz miał klucz do odblokowania tajemnicy umysłowego odpoczynku. Im więcej i im głębiej myślisz, tym bardziej będziesz narażony na dużą presję związaną z radzeniem sobie z pędzącym światem i tym bardziej potrzebujesz alternatywy, która jest na tyle fascynująca, by odwrócić twoją uwagę.

* * *

Jakie cechy musi mieć satysfakcjonujące odwrócenie uwagi? Oczywiście, musi to być coś, co uważasz za interesujące. Aby osiągnąć poziom kontroli nad swoim mózgiem, musi to być również intelektualnie stymulujące i satysfakcjonujące: wystarczająco trudne, aby być wyzwaniem, ale nie tak trudne do opanowania, że nie jesteś w stanie osiągnąć nagrody w postaci obserwowalnego postępu; wystarczająco złożone, aby oferować nowe mentalne światy do podbicia od jakiegokolwiek poziomu, który już osiągnąłeś, ale bez przeszkód dla dalszego postępu związanego z  potrzebą zaspokajania szczególnych talentów (takich jak zdolność sportowa); posiadające wystarczającą różnorodność, że nigdy nie będziesz się obawiał, że intryga zadania zostanie wyczerpana.

Istnieje bardzo niewiele zajęć, które oferują wszystkie te kluczowe atrybuty. Brydż jest jednym z nich.

* * *

Jest powszechnie wiadome, iż stan psychiczny ma istotny wpływ na samopoczucie, a kompleksowe podejście do opieki medycznej musi uwzględniać procesy myślowe pacjenta. Jest kilka sposobów, aby przełamać nawyk zamartwiania się, zanim ten nawyk przełamie nas. Pierwszym z tych sposobów jest odwrócenie uwagi od siebie czymś innym. Działanie terapeutyczne ma zapewnienie sobie alternatywnego zajęcia, które zajmie naszą uwagę w stopniu wystarczającym, aby zapobiec ciągłemu bezowocnemu skupianiu się umysłu na źródłach zmartwień.

Wkrótce

Stałe

Archiwum

Archiwa