Wyniki na żywo

Szukaj
Close this search box.
closed-2754326_1920

Z kajecika sędziego: Odzywka niewystarczająca

Autor: Paweł Kańduła

Może się zdarzyć, że zalicytujemy odzywkę niewystarczającą, czyli niższą niż zalicytowała osoba przed nami (RHO). W takim wypadku należy wezwać sędziego do pomocy. Jednak, jak we wszystkich innych kwestiach, zawodnicy przy stole mogą go nie zawołać i sami zdecydować o „naprawieniu” licytacji. W takim wypadku nie mogą później wnosić zażaleń do sędziego, że przez ten błąd stracili w rozdaniu i chcą zmiany wyniku.

Podczas okresu licytacji każdy zawodnik przy stole ma prawo zwrócić uwagę na nieprawidłowość. LHO, czyli kolejny gracz po zawodniku, który zalicytował odzywkę niewystarczającą ma prawo ją zaakceptować poprzez zalicytowanie jakiejkolwiek prawidłowej i wystarczającej odzywki (wyższej od tej niewystarczającej). Wówczas nie ma żadnych dalszych sprostowań i licytacja przebiega normalnie.

Przykład 1:

N E S W
1♣ 1nt 1* 1
pas 1nt

Mamy odzywkę 1 (niewystarczającą) zaakceptowaną przez 1. Jest jeszcze sytuacja, w której ten sam gracz dwukrotnie zalicytował 1nt i za drugim razem musiał pożyczyć odzywkę z innego bidding boxa 😊, ale licytacja jest prawidłowa i mogła się odbyć zgodnie z przepisami.

Przykład 2

N E S W
1♣ 1nt 1* 1♦*

W tej sytuacji czwarty gracz próbuje zaakceptować odzywkę niewystarczającą 1 poprzez zalicytowanie 1, co nie jest zgodne z przepisami i taka odzywka nie zostanie zaakceptowana przez sędziego. Dodatkowo wygląda, że może nastąpić tu przekazanie nielegalnej informacji poprzez zalicytowanie 1. W tej sytuacji ten gracz musi teraz wymienić swoją odzywkę zgodnie z opisywanymi poniżej w tym artykule przepisami. W przeciwnym wypadku naraża się na konsekwencje.

Trochę trudniej jest, gdy LHO nie akceptuje takiej odzywki i musi zostać ona poprawiona.
Może zostać poprawiona poprzez zalicytowanie najniższej możliwej, wystarczającej odzywki, która wskazuje ten sam kolor, co odzywka niewystarczająca. Co ważne, nowa odzywka musi obiecywać taką samą długość koloru lub większą niż pierwotna odzywka.
Drugą opcją jest wymiana odzywki niewystarczającej na odzywkę porównywalną.

Już spieszę z wyjaśnieniem, czym jest odzywka porównywalna 😊 Takowa zapowiedź musi spełniać jeden z warunków:

  • ma takie samo lub podobne znaczenie (np. negat, forsing, transfer),
  • określa podzbiór możliwych znaczeń – jest bardziej precyzyjna niż pierwotna; obiecuje tyle samo lub więcej kart w kolorze, albo węższy przedział punktowy niż odzywka niewystarczająca,
  • ma taki sam cel (np. pytanie, lub odpowiedź na pytanie partnera).

Mimo, że odzywka została poprawiona zgodnie z przepisami, po rozdaniu sędzia ma prawo zmienić wynik jeżeli stwierdzi, że bez wykroczenia wynik mógłby być inny i strona niewykraczająca poniosła szkodę. Jeżeli przy licytacji i jej poprawce nie zawołacie sędziego, to nie możecie na to liczyć.

Przykład 3:

N E S W
1♣ 1♠ 1*

1 obiecuje 4+ kiery oraz 6+ punktów
2 – akceptowalne, jako najniższa prawidłowa wskazująca 4+ kiery
x – akceptowalne jako porównywalna (nawet jeżeli w ustaleniach partnerów oznacza 4+ kiery oraz 4+ kara)

Przykład 4:

N E S W
4nt 5 5♣*

5♣* – miała być to odpowiedź 1 lub 4 asy
pas – akceptowalne (jeżeli para gra w takiej sytuacji: pas – 1 lub 4, x – 0 lub 3, 5 – 2 asy…)

Przykład 5:

N E S W
1nt 2♠ 2*

2* – miał to być transfer na kiery z długością 5+
3 – akceptowalne

Przykład 6:

N E S W
1nt pas 2 3♣
2*

2* – przyjęcie transferu
Jeżeli w takiej konwencji 2 jest automatyczne i nie niesie ze sobą żadnych dodatkowych informacji, wówczas odzywka może zostać wymieniona na dowolną, nawet na pas!
Natomiast jeżeli para ma ustalenie, że 3 to maksimum z fitem kier, a 2 wszystkie pozostałe możliwości (lub podobne ustalenie), wówczas obie odzywki są rozłączne, a co za tym idzie, nie można poprawić takiego 2 na 3. Pierwotna odzywka znaczyła całkowicie inną siłę i skład kolorowy niż obiecuje nowa.

Bywa jeszcze sytuacja, gdy nie możemy (bo nie istnieje) lub nie chcemy poprawić naszej odzywki zgodnie z powyższymi zasadami. Możemy wówczas zalicytować jakąkolwiek inną odzywkę, jednak nasz partner jest zmuszony pasować do końca licytacji. Jeżeli staniemy się obrońcami, to mają wówczas zastosowanie także ograniczenia wistowe.

Przykład 7:

N E S W
3♣ 2*

2♥* – jako dwukolorówka

Jeżeli w systemie nie mamy odzywki, która po bloku przeciwnika oznacza 5+ oraz 5+ młodych, wówczas każda nasza odzywka, na którą wymienimy nasze 2 będzie w konsekwencji oznaczać, że nasz partner musi pasować do końca licytacji.

Nie możemy wymienić naszej odzywki na kontrę lub rekontrę, jeżeli nie spełnia ona wymogu odzywki porównywalnej, czyli nie możemy dać kontry karnej wskazującej krótkość lub wist itp.
Taka kontra lub rekontra nie może być zaakceptowana nawet przez LHO i musi być zmieniona.

Wkrótce

Stałe

Archiwum

Archiwa