Wyniki na żywo

Szukaj
Close this search box.
V

Z kajecika sędziego: Przy stole

Autor: Paweł Kańduła

Kto jest najważniejszy przy stole?

Jakie obowiązki mają gracze?

Kto zapisuje wynik?

Kto przenosi karty na kolejny stół?

Kto przesuwa tacę licytacyjną przy grze na zasłonach?

 

To kilka pytań, na które postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Kto jest najważniejszy przy stole? Tu chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest to sędzia 😊, o ile ktoś go poprosi do stolika. Jeżeli go nie ma, to wszyscy  gracze są równie ważni. Choć oczywiście, jak to w świecie bywa, ten kto krzyczy najgłośniej uważa, że jest najważniejszy. Warto wówczas poprosić sędziego o interwencję, o ile z powodu hałasu przy stole, wcześniej sam się nie pojawi.😊

Jeżeli przy stole jest stała para, to ona odpowiada za zachowanie procedur przy stole, czyli m.in. za to, aby pudełko było prawidłowo położone na stole. Tak dla ciekawości, ani podczas rozgrywki, ani po jej zakończeniu żaden gracz nie może dotykać cudzych kart bez zezwolenia przeciwnika lub sędziego.

W obecnych czasach zapis wyników odbywa się w zasadzie tylko w formie elektronicznej, za pomocą pierniczków. Pierniczki zostały tak pomyślane, aby po wpisaniu  wyniku potrzebne było jego potwierdzenie. Takiego potwierdzenia powinien dokonać ktoś z przeciwnej pary.  W przepisach nie jest podane kto powinien wynik wpisywać, a kto potwierdzać, ale mam wrażenie, że siadając do stolika możemy to ustalić z przeciwnikiem.

Przepisy jasno mówią, że za prawidłowy zapis odpowiedzialni są wszyscy gracze przy stoliku. Aby uniknąć błędów podczas wpisywania wyników do pierniczka proponuję, aby rozgrywany kontrakt i wist zapisywać na początku gry, gdy wist się pojawia. Rozgrywający ma wtedy chwilę na zaplanowanie rozgrywki. Sam wynik oczywiście należy zapisać i zatwierdzić zaraz po grze.  Tak jak napisałem wcześniej, akceptacji zapisu powinien dokonać przeciwnik. Potwierdzając zapis warto poświęcić 2 sekundy i przeczytać uważnie, co tam jest napisane. Należy zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie brakuje zapisu kontry i czy ilość lew jest prawidłowa. Możemy oczywiście sprawdzić zapis punktowy, jeżeli dobrze wiemy, ile punktów powinniśmy otrzymać. W tym miejscu zaznaczę, że w pierniczkach wynik zapisywany jest dla pary NS. Jeżeli  ona zdobywa punkty, to wszystko wyświetla się normalnie, natomiast jeżeli punkty za grę zdobywa para EW, to wynik jest zapisany dla pary NS z minusem.

Dla odmiany za przenoszenie kart na kolejny stół jest odpowiedzialny gracz N. Nie ma tu znaczenia, czy przy stole jest stała para, czy też obie są ruchome.

Gdy gramy na zasłonach, to pojawiają się  dodatkowe elementy, o które trzeba dbać podczas licytacji. Należą do niech przesłona oraz taca licytacyjna, którą trzeba przesuwać pod zasłoną.  Za zamknięcie zasłony przed grą odpowiedzialni są gracze na pozycjach W i S. Zasłona powinna zostać zamknięta przed wyjęciem kart z pudełka. Za przesuwanie tacy licytacyjnej odpowiedzialni są gracze na pozycjach N i S. Natomiast tylko rozgrywający i dziadek mogą otwierać przesłonę i inicjować jej otwarcie, czyli zapukać aby druga strona ją otworzyła.

Wkrótce

Stałe

Archiwum

Archiwa